Zadrugarstvo u Gradecu ima dugu tradiciju. Školska zadruga u OŠ Gradec osnovana je 16. listopada 1956. godine, a sastojala se od povrćarske, pčelarske i livadarske sekciju. Njezin osnutak i uspješno djelovanje izraz su bogate i duge tradicije gospodarskog pouka i općekorisnog rada.

Danas OŠ Gradec posjeduje voćnjak, vrt i oranicu površine 6 000 četvornih metara te nastavlja tradiciju zadrugarstva s težnjom da se posebno njeguje školski perivoj kao i samo mjesto Gradec. U razdoblju od 1990. do 2000. god. zadruga ne djeluje kontinuirano, pa ovo izvješće obuhvaća samo razdoblje od 2001. do 2005. godine.

Školske je godine 2001./2002. učenička zadruga obnovljena i nazvana „Perunika“. Voditeljica zadruge je Sanjica Siščan (prof. povijesti). Lidija Mujić (prof. njemačkog jezika) vodi sekciju za očuvanje okoliša, Mirjana Dubravec (razredna nastava) povrtlarsku sekciju, Jadranka Vuković (razredna nastava) cvjećarsku sekciju, a Marija Rebrović-Mijak (razredna nastava) keramičarsko-kreativnu sekciju. Navedeni voditelji ujedno su članovi Zadružnog odbora.

Učenici u zadruzi stječu svijest o zdravoj prehrani, što im omogućuje ekološki pristup proizvodnji. Velika se pozornost posvećuje estetskom uređenju interijera škole gdje se već nalazi vrijedna etnološka zbirka. To su stari uporabni predmeti, a posebno mjesto zauzima originalna nošnja gradečkog kraja. Cvjećarska sekcija uz mnogo ljubavi i pažnje uzgaja lončanice svih vrsta koje ukrašavaju školske prozore i hodnike jer učenici i nastavnici žele prostore škole učiniti što ugodnijim za učenje i rad.

Zadrugu smo nazvali „Perunika“ prema tradicionalnom cijetu našeg kraja koji se nalazi i na grbu Općine Gradec. Hrvatski naziv perunika potječe od imena staroslavenskog boga groma Peruna i njegove žene Perunike, dok latinski naziv iris potječe od naziva starogrčke božice duge Iris koja je kao glasnica bogova dugom šarala s visina prenoseći poruku na zemlju. Vjerovalo se da bi ondje gdje je duga dotaknula tlo ili grom udario u zemlju izrastao iris, tj. perunika, vjerojatno svaki put drugačije boje. U starom Egiptu perunika je predstavljala kraljevski i božanski simbol moći i uzvišenosti, a zbog iznimne ljepote, raznolikosti boja i oblika njezinih cvjetova danas je nazivaju i „orhideja sjevera“. Većina perunika cvate od proljeća do ljeta.

Jeste li znali da je Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti 2000. godine proglasila iris nacionalnim cvijetom Hrvatske?

« Studeni 2017 »