Učenici i učiteljica Lidija Mujić brinu o okolišu OŠ Gradec te ga održavaju i paze da uvijek bude čist i uredan. Time djeca već od malih nogu razvijaju ekološku svijest. Održavaju travnate površine tako da sakupljaju papiriće, tj. smeće koje su,  nažalost, bacili oni nesavjesni i odlažu ga ondje gdje mu je i mjesto - u koš za smeće. Ovisno o godišnjem dobu, grabljaju lišće i otpale grane. Zahvaljujući učenicima sekcije Očuvanje okoliša, zimi, kada zasniježi, mi ostali imamo očišćen put i prolaz do školskog ulaza i oko njega. Uz brigu o okolišu nove školske zgrade, također brinu i o parku i perivoju stare školske zgrade sakupljajući papiriće i smeće i vodeći brigu o travnatim površinama. To nam je posebna čast jer su park i perivoj evidentirani kao kultivirani krajobraz i osobito vrijedan predio.

Riječ se o lijepoj parkovnoj površini koja okružuje staru kaptolsku kuriju - dvorac, tj. bivšu školsku zgradu. Park je podignut početkom 19. stoljeća i u njemu se nalaze vrijedni primjerci platana, tužnog jasena i tise koji potječu još iz 1828. godine, a zasađeni su i vrijedni primjerci breze, smreke, običnog bora, sofora, oraha, američkog borovca, pa čempresa te drvored lipa uz cestu ispred župne crkve. Najvrjedniji je primjerak platana stara 190 godina. Njezin je promjer viši od 150 cm.

Ciljevi sekcije: održavanje i očuvanje okoliša OŠ Gradec i stare škole u Gradecu,

stjecanje navike održavanja okoliša čistim i urednim te zaštita okoliša od dodatnih onečišćenja, razvoj ekološke svijesti učenika i briga o okolišu.

Zadaci sekcije: proizvodnja čajeva i ljekovitog bilja s naglaskom na upoznavanje vrsta, način uzgoja i stjecanje znanja o primjeni i ljekovitosti, proizvodnja sirupa od bazge – koja se bere u ekološki čistom okolišu, sirupa od koprive i čaja od koprive – kopriva koja raste uz školski voćnjak pretvorila se u ovogodišnji projekt zadruge, edukacijski pristup - stjecanje prirodnih i bioloških znanja te razvoj ekološke svijesti učenika.

« Kolovoz 2017 »